کاربردهای بلاک چین در تحول صنایع - آموزش بلاکچین - Blockchain - انجمن گروه امنیتی امپراطور رفتن به مطلب

Emperor Cyber Security


گروه امنیتی امپراطور
با بیش از 15سال سابقه در ضمینه طراحی و امنیت سایت و سرور با نام درخشان گروه امنیتی امپراطور
با بهترین کیفیت و بالاترین سطح امنیت
بیشتر بدانید
News Ticker
  • News ticker sample
  • News ticker sample

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

MR.F@RDIN

کاربردهای بلاک چین در تحول صنایع

پست های پیشنهاد شده

در این مقاله با کاربردهای بلاک چین در حوزه‌های علمی، اقتصادی، پزشکی، حمل و نقل آشنا می‌شوید. با ما همراه باشید تا ببینید بلاک چین چگونه باعث تحول صنایع می‌شود

بلاک چین چگونه می‌تواند طرز کار علم را تغییر دهد؟

اول از همه، چرا علم نیاز به کمک دارد؟

همان‌طور که می‌دانید، در حوزه علوم تنها بحث از جوایز نوبل و پیشرفت‌های مخرب نیست.

نه تنها اینکه وظیفۀ دانشمندان حل پیپچیده‌ترین مشکلات جهان است، بلکه با این خطر روبه‌رو هستند که شخص دیگری به خاطر کارهای آن‌ها اعتبار پیدا کند. علاوه بر این، رقابت شدیدی برای سرمایه گذاری و محققان وجود دارد. و اغلب کسانی که شهرت بالا و کار قابل توجهی دارند در این رقابت موفق می‌شوند.

تصور کنید که چه تعداد جوان با استعداد در این سیستم هستند که حرفشان شنیده نشده و بی‌استفاده می‌مانند. بدون مدرک دکتری و ارائه‌ای قابل توجه، بسیاری از دانشمندان و علاقه‌مندان این فرصت را پیدا نمی‌کنند که به حل بزرگترین مشکلات دنیا کمک کنند. موانع ورود، کمک به خلق تفاوت را برای بسیاری از مردم غیرممکن کرده است. موسسات علمی نزدیک به قرن‌هاست که بدون تغییر باقی مانده‌اند و همین امر فرصت‌هایی را برای تولید راه حل‌های جدید اما غیرمتعارف ایجاد می‌کند.

کاربردهای بلاک چین در علم

چگونه جامعه علمی از رویکرد غیرمتمرکز بهره خواهد برد؟

نه تنها علم، بلکه STEM ( یعنی: علم، فناوری، مهندسی، و ریاضیات) نیز با مشکلات مشابهی روبه‌رو هستند. مِن جمله مضاعف شدن تلاش‌ها و تقسیم شدن در تیم‌های مختلف. این چالش‌ها باعث از بین رفتن زمان و پول‌های باارزشی می‌شود. زمان و پولی که می‌تواند به منظور کارهای مهم و حیاتی صرف شود. وقتی رویکردهای فعلی باعث ایجاد موانع در پیشرفت و نوآوری می‌شوند، بسیار حائز اهمیت است که راه دیگری جُست. یک رویکرد غیرمتمرکز، بدون توجه به موقعیت جغرافیایی، سوابق تحصیلی یا حرفۀ انتخابی، همکاری گسترده‌ای را بین مشارکت کنندگان ترویج می‌کند. پروژه‌هایی همچون ماتریکس (Matryx) وجود دارند که در تلاش برای تهیه بستری هستند که همکاری در تمام سطوح نوآوری را ممکن سازد.

چگونه پروژه‌هایی چون ماتریکس به پیشرفت نوآوری در رشته‌هایی مثل STEM کمک می کنند؟

بدین صورت:

برای حرفه ای‌ها: حرفه‌‌ای‌ها برای تامین بودجۀ پروژۀ خود مجبور نیستند مصاحبه‌های زیادی را پشت سر بگذارند، یا اینکه ثابت کنند تمجید‌های درخور توجهی برای کار بر روی پروژۀ خود دارند. و نه حتی نیاز دارند که در وهلۀ اول مردم را قانع کنند که تحقیق آن‌ها ارزش رسیدگی دارد.

برای آماتورها: آماتورها برای توسعۀ یک ایده، لزوما به مدرک دکتری یا پیشینۀ علمی خاص یا مشارکت در یک پروژۀ دیگر نیاز ندارند.

برای علاقه مندان: مشتاقان به جامعۀ بزرگی از افراد دسترسی پیدا خواهند کرد که مشکلاتی که نیاز به حل شدن دارند را مطرح می‌کنند. علاقه‌مندان این فرصت را خواهند داشت که در هر پروژه‌ای که برایشان جذاب است مشارکت کنند.

با کاهش موانع ورود و مشارکت، و فراهم کردن زمینه‌ای برای همکاری بیشتر برای حل مشکلات، بسترهایی چون ماتریکس، نرخ تولید و نوآوری را به طور چشمگیری سرعت می‌بخشند.

طرز کار آن دقیقا چگونه است؟

این پلتفورم از فناوری بلاک چین و واقعیت مجازی بهره می‌برد.

ماتریکس از سیستم قرارداد هوشمند (از طریق بلاک چین) برای ایجاد جوایز و تشویق راه‌حل‌ها استفاده می‌کند. بدین ترتیب که مشکلات مطرح می‌شوند و برای هر راه‌حل تایید شده، جایزه‌ای مقرر می‌شود. بنابراین کاربران می‌توانند به حل مشکلات کمک کنند، نتایج را به اشتراک بگذارند و برای همکاری خود پاداش دریافت کنند. پس از آن تمام اظهارات ارسال شده برای خریدهای آتی توسط توکن های MTX به کتابخانه و بازار اضافه می‌شوند. ماتریکس می‌تواند با استفاده از یک توکن از آپدیت‌های مداوم، امکانات پلتفورم و پیشرفت‌ها طبق خواسته‌ی کابران استفاده کند.

قراردادهای هوشمند در بلاک چین باعث کاهش اختلافِ ردگیری و پاداش دادن به مشارکت‌کنندگان می‌شود. در هر دوره از مسابقات، به خاطر اینکه برندگان پاداش دریافت می‌کنند، تکرار هر راه‌حل ارائه شده توسط قراردادهای مسابقه کنترل می‌شود. منشا و خواستگاه هر ایده یا کاری به راحتی می‌تواند ردیابی شود، و می‌توان کاملا عادلانه و عمومی به آن‌ها پاداش داد.

 فناوری بلاک چین و واقعیت مجازی

بلاک چین چگونه به بهبود خدمات درمانی کمک می‌کند؟

تبلیغات گسترده‌ای پیرامون استفاده از بلاک چین در بهداشت و درمان وجود دارد. علت چیست؟

اطلاعات ذخیره شده در بلاک چین شفاف و غیرقابل تغییر هستند، که همین امر برای صنعت بهداشت و درمان بسیار مهم است. حتی بعضی از خودی‌ها آن را «مورد استفاده غایی» برای این فناوری می‌دانند.

در حقیقت، دلایل زیادی پشت این تبلیغات وجود دارد. یکی از ویژگی‌های بنیادین بلاک چین عدم تمرکز آن است. هر حرکتی به صورت عمومی ضبط می‌شود، مهرِ زمان خورده و تقریبا ویرایش آن غیرممکن است. از بلاک‌هایی که داده‌ها را ذخیره می‌کنند توسط رمزنگاری محافظت می‌شود. اگر اطلاعات روی بلاک به نحوی تغییر کند، کاربران این شبکه (نودها) باید با این تغییر موافقت کنند. و در نهایت دلیل این تبلیغات این است که این فناوری می‌تواند برای بسیاری از سیستم‌های عمومی – به ویژه خدمات بهداشت و درمان – موثر باشد.

در درجۀ نخست، صنعت بهداشت و درمان باید با بسیاری از تشریفات و کاغذ بازی‌های اداری مقابله کند، و روزانه بسیاری از داده‌ها را پردازش کند. فناوری بلاک چین به کاهش قابل توجه زمان انجام این کارهای روزمره کمک می‌کند. به این صورت که یک ابزار بسیار پیچیده برای مدیریت انواع داده‌های اطلاعاتی – من جمله موارد مرتبط با بیماران – فراهم می‌آورد که تمام اطلاعات به صورت امن در بلاک‌ها ذخیره شده و تنها شخصی که مجاز است می‌تواند به آن‌ها دسترسی پیدا کند. این یعنی پزشکی که با بیمار طرف است می‌تواند بدون ارتباط با دیگر کارمندان یا دیگر موسسات بهداشت و درمان، مستقیما با استفاده از اطلاعات موجود، کار خود را شروع کند. در مواردی که نیاز به عمل جراحی فوری وجود دارد، هر چیزی که حتی یک دقیقه به کار سرعت بخشد اهمیت دارد.

برخی بر این باورند که بلاک چین می‌تواند به ایجاد یک پایگاه دادۀ مشترک از بیماران کمک کند، که همین امر می‌تواند بیمارستان‌ها و فعالیت‌های خصوصی را که از سیستم‌های کاملا مختلف استفاده می‌کنند به یکدیگر متصل کند. برای نمونه، فقط درشهر بوستون آمریکا، 26 سیستم الکترونیکیِ سوابق پزشکی وجود دارد که با یکدیگر سازگار نیستند. این وضعیت در مقیاس بزرگ وخیم‌تر است. زنی را تصور کنید که با زایمان زودرس مواجه شده است و هزاران مایل با ایالتی که قصد داشت در آنجا وضع حمل کند و پزشکانی که شرایط او را می‌دانستند فاصله دارد. در چنین وضعیتی، داشتن یک پایگاه داده واحد و فراگیری که توسط تمام بیمارستان‌های کشور قابل دسترسی باشد کاملا ضروری است.

بهبود خدمات درمانی با بلاک چین

یکی دیگر از مشکلات عمده در خصوص بهداشت و درمان، تعداد بالای واسطه‌هایی است که هدف آن‌ها تسهیل تعامل با موسسات پزشکی است. مثلا وضعیت فعلی سیستم بهداشت و درمان در ایالت متحده همچون یک ریز ساختار بیگانه و بغرنج به نظر می‌رسد.

بلاک چین یک راه‌کار مهم برای حل این مشکل ارائه می‌دهد: قراردادهای هوشمندی که به ما این امکان را می‌دهد تا با شخص مورد نیاز مستقیما ارتباط برقرار کنیم. این قراردادها می‌توانند برای تله پزشکی (پزشکی از راه دور) استفاده شوند؛ تله پزشکی یک رشتۀ پزشکی در حال رشد است که پزشک را قادر می‌سازد از طریق اسمارت فون‌ها، گجت‌های پوشیدنی و دیگر دستگاه‌ها به بیماران خود دسترسی پیدا کنند. این مدل ارتباط در دنیای نوین بسیار مفید است اما در عین حال در برابر هک آسیب پذیر هستند. قراردادهای هوشمند به جمع‌آوری شفاف و صحیح اطلاعات بیماران کمک می‌کنند.

موضوع مهم دیگر اینکه بلاک چین می‌تواند به صنعت بهداشت و درمان در زمینۀ حذف داروهای تقلبی کمک کند. یکی از عرصه‌هایی که بیشترین استفاده از فناوری‌های غیرمتمرکز را دارد، زنجیرۀ تامین است. برخی از غول‌های تجاری در حال حاضر از بلاک چین برای ردگیری خواستگاه کالاهای فروشی خود استفاده می‌کنند؛ داروسازان نیز می‌توانند همین کار را انجام دهند. با توجه به سازمان بهداشت جهانی، از هر ده کالای دارویی که در کشورهای متوسط یا کم درآمد وجود دارد، حداقل یکی جعلی یا دارای استاندارد پایین است. اگر تمام این صنعت، داروها را توسط بلاک چین که از تغییر داده‌ها مقاوم است ردیابی کند، درصد داروهای جعلی موجود در بازار به طرز قابل توجهی کاهش می‌یابد.

حذف داروهای تقلبی با بلاک چین

چرا باید اجازه دهم اطلاعات شخصی‌ام در بلاک چین ذخیره شود؟ آیا از سیستم‌های سنتی امنتر است؟

کلاه‌برداری‌های مربوط به خدمات درمانی و نقض امنیت بسیار شایع هستند. اما نفوذ در سیستم بلاک چین به مراتب دشوارتر است.

خدمات بهداشتی و درمانی در سال 2018 بیش از هر صنعت دیگری در معرض رخنه‌های امنیت سایبری قرار داشته و 25 درصد از 750 هک گزارش شده در این مورد بوده است. این تعداد بالاخص در ایالات متحده بالا بود. در این کشور شرکت‌های بهداشتی درمانی تعداد 365 رخنه اطلاعاتی را در سال 2018 متحمل شدند که در مقایسه با 358 رخنه در سال 2017 بیشتر بود. غالبا در حین هک، شماره‌های تامین اجتماعی، نام و آدرس بیماران از بین می‌رود. البته در برخی مواقع اطلاعات به مراتب حساس‌تر هستند؛ مانند اطلاعات بیمۀ درمانی و تاریخچۀ پزشکی.

با توجه به برخی برآوردهای تقریبی، صنعت بهداشت و درمان سالانه حدود 6 میلیارد دلار به خاطر رخنه‌های امنیتی از دست می‌دهد. بزرگ‌ترین رخنۀ خدمات بهداشتی در ژانویه 2015 اتفاق افتاد. در آن زمان، هکرها تعداد 78.8 میلیون گزارش مربوط به بیماران را از شرکت بیمۀ درمانی ایالات متحده (Anthem) به سرقت بردند که شامل نام، شمارۀ تامین اجتماعی، آدرس منزل و تاریخ تولد بود.

بر خلاف پایگاه‌های دادۀ سنتی، بلاک چین ایمن و تغییر ناپذیر تلقی می‌شود. همان طور که پیشتر توضیح داده شد، تغییر هر بلاک باید توسط شبکۀ گسترده و توزیع شده‌ای از نودها به تایید برسد. هر زمان که فعالیت کاربر یا تغییرات اعمال شده مشکوک به نظر برسد، اصلاحات لغو می‌شوند. البته یک احتمال نظری بسیار ضعیفی دربارۀ تسخیر بلاک چین در مقیاس بزرگ وجود دارد که «حمله 51 درصدی» نام دارد. برای انجام این کار، گروهی از کاربران باید کنترل اکثر نودهای شبکه را در اختیار بگیرند و در چنین حالتی شبکه از عدم‌تمرکز خارج شده و «متمرکز» می‌شود.

51 درصد این حمله‌ها قبلا چندین بار اتفاق افتاده است و هکرها جهت سرقت رمزارزها به زنجیرۀ آلت کوین‌ها حمله کرده‌اند. علی‌رغم اینکه کلاه‌برداران تا کنون فقط توکن سرقت کرده‌اند، برخی از ایالت‌ها در حال تهیه مقرراتی هستند برای کسانی که سعی در تغییر داده‌ها بر روی بلاک چین دارند. برای نمونه، سال گذشته ایالت میشیگان لایحه‌ای ارائه داد که طبق آن برای دستکاری داده‌‌ها بر روی بلاک چین به منظور ارتکاب کلاه‌برداری، مجازات‌های کیفری اعمال می‌شود.

جلوگیری از رخنه های بهداشتی با بلاک چین

تا حدودی قانع شدم. آیا در حال حاضر موارد استفادۀ زیادی وجود دارد؟

حقیقتاً موارد استفادۀ زیادی وجود دارد. سازمان‌‌های بهداشتی و درمانی در حال حاضر در حال آزمایش انبارهای دادۀ غیرمتمرکزی هستند که توسط بلاک چین منشا داروها را ردیابی و کمک‌های مالی را مدیریت کنند.

اولین استفادۀ ممکن، ایمن‌ و دقیق‌تر ساختن بانک دادۀ پزشکی با استفاده از فناوری غیرمتمرکز است. برای نمونه، در اواخر سال 2018، شرکت‌های بزرگ خدمات بهداشتی ایالات متحده به منظور آزمایش بلاک چین جهت ارتقای کیفیت داده‌‌ها و کاهش هزینه‌ها، اتحادی تشکیل دادند. آزمایش‌های مشابه در دانشگاه پزشکی تایپه در تایوان و در بیمارستان بزرگ میونگجیِ کره جنوبی، در حال انجام است.

هم زمان، محققان دانشگاه ایالتی پورتلند در حال تهیه یک پروتکل بلاک چینی هستن که از ورود داروهای تقلبی به بازار جلوگیری کنند. این راه‌حل پیشنهادی یک زنجیرۀ اطلاعات مبتنی بر بلاک چین است که تنها کاربرانی که کلید مخصوص را در اختیار دارند می‌توانند به داده‌ها دسترسی داشته و یا آن را ویرایش کنند.

از کاربردهای بلاک چین استفاده در امور خیریه مرتبط با خدمات درمانی است. برای نمونه، امسال انجمن ASL با بنیاد Tron جهت راه اندازی یک کمپین خیریۀ بلاک چینی جهت آگاهی دادن پیرامون بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک، همکاری کرده است. ترون برای پیگیری توزیع کمک‌های مالی از بلاک چین استفاده خواهد کرد.

خلاصه اینکه، با ساده‌ترین تخمین‌ها می‌توان پی برد که پذیرش فناوری بلاک چین می‌تواند تا سال 2025، سالانه 100 تا 150 میلیارد دلار برای صنعت بهداشت و درمان صرفه جویی کند.

شرکت‌های بزرگ هم به بلاک چین علاقه دارند؟

غول‌های فناوری و نهادهای جهانی به تدریج در حال شروع کار با بلاک چین هستند و برخی از آن‌ها برای راه‌اندازی راه‌حل‌های غیرمتمرکز در زمینۀ بهداشت و درمان آماده می‌شوند.

در اوایل سال 2019، غول بیمۀ درمانی مستقر در ایالات متحده، Aetna، با IBM جهت خلق یک شبکۀ بلاک چین متناسب با صنعت بهداشت و درمان همکاری کرد. این راه‌کار برای ساده‌سازی پردازش و پرداخت مطالبات بیمه و نیز مدیریت دایرکتوری‌ها تنظیم شده است.

در این حین، یک شرکت مهم ارائه دهندۀ فناوری اطلاعات سلامت برای دولت آمریکا، به نام HMS Technologies با شرکت خدمات بهداشت و درمان بلاک چینی به نام Solve.Care همکاری کرد. طبق گزارشات، این شرکت با هدف کاهش هزینه‌های بهداشتی و درمانی دولت و بهبود قابلیت همکاری و دسترسی، پلتفرم بلاک چینِ Solve.Care را با فناوری اطلاعات بهداشتی (HIT) فدرالی خود ادغام خواهد کرد. با توجه به مدیرعامل HMS، هدف از این همکاری بهبود هماهنگی مراقبت، تقویت پروفایل‌های درمانی دیجیتال و آسان‌سازی دسترسی به خدمات بهداشت و درمان است.

یکی دیگر از قراردادهای مهم در این زمینه توسط دفتر مواد مخدر و جرائم سازمان ملل متحد (UNODC) امضا شد. این دپارتمانِ سازمان ملل، شرکتِ تله پزشکی و تله روانشناسیِ مبتنی بر بلاک چین doc.com را برای گسترش خدمات بهداشتی و درمانی در آفریقای شرقی مامور کرده است.

منبع https://ramzarz.news/

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

×
×
  • اضافه کردن...