06 مه

سختی استخراج بیت کوین در فاصله شش روز مانده به هاوینگ، به رکورد تاریخی خود نزدیک شده است. سختی استخراج معیاری است که تعیین می‌کند رقابت بر سر دریافت پاداش بلاک میان ماینرها چقدر است.

به نقل از کوین‌دسک، سختی استخراج بزرگ‌ترین شبکه بلاک چینی جهان از نظر ارزش بازار، روز سه‌شنبه (۱۶ اردیبهشت) ساعت ۴:۰۵ به وقت ساعت گرینویچ، به ۱۶.۱۰ تریلیون افزایش یافته است. این سطح از سختی استخراج فاصله چندانی با رکورد ۱۶.۵۵ تریلیونی که در ماه مارس (اسفند) به ثبت رسیده بود، ندارد.

روند صعودی در میزان سختی شبکه در روز سه‌شنبه، در حالی اتفاق افتاد که این رقم در اواخر ماه مارس، کاهش بسیار شدیدی را تجربه کرد. اگر بخواهیم کاهش‌ها در خصوص سختی استخراج را دسته بندی کنیم، کاهش ماه مارس در رده دوم جای خواهد گرفت.

اصلاح سختی روز گذشته، آخرین اصلاح سختی شبکه بیت کوین پیش از هاوینگ پیش رو است. از طرف دیگر این اصلاح سبب شد تا برای دومین بار شاهد رسیدن سختی استخراج به محدوده ۱۶ تریلیون باشیم.

پس از وقوع رخداد هاوینگ، میزان بیت کوین‌های استخراج شده در روز، از ۱٬۸۰۰ واحد به ۹۰۰ واحد کاهش خواهد یافت و انتظار می‌رود توان محاسباتی شبکه بیت کوین نیز به طور قابل توجهی کاهش یابد.

شبکه بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده است تا میزان سختی استخراج بیت کوین پس از هر ۲,۰۱۶ بلاک یا حدودا هر دو هفته یکبار، بسته به سطح رقابت موجود برای استخراج، تغییر کند.

هر چه تعداد افرادی که به استخراج بیت کوین روی می‌آورند افزایش یابد، میزان سختی شبکه نیز افزایش خواهد یافت. اگر توان محاسباتی کاهش یابد، میزان سختی نیز کم می‌شود.

اصلاح سختی استخراج اخیر پس از افزایش غیر معمول پاداش بلاک‌های بیت کوین در اواخر هفته گذشته انجام شده است. طی هفته گذشته ماینرها موفق شدند تا در عرض یک ساعت، ‍۱۶ بلاک را در شبکه ثبت کنند. به عقیده بسیاری، پایین بودنِ بیش از اندازه در خصوص سختی استخراج سبب شده بود تا شاهد تولید سریع بلاک‌ها باشیم.

بر اساس داده‌های پولین (PoolIn)، یکی از استخرهای استخراج بزرگ در جهان، میانگین توان محاسباتی شبکه بیت کوین در طی هفت روز گذشته به بیش از ۱۱۹ اِگزاهش در ثانیه (EH/s) افزایش یافته است. میانگین توان محاسباتی در بازه سه روزه نیز به رقمی بالاتر از ۱۲۵ اگزاهش در ثانیه نیز رسید.

به علاوه، میانگین توان محاسباتی طی دو هفته گذشته، ۱۱۵ اگزاهش در ثانیه بود که نسبت به چرخه دو هفته قبل، تنها ۱٫۴ درصد افزایش داشته است.

این داده‌ها نشان می‌دهد که توان محاسباتی شبکه بیت کوین طی هفته گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است و در نتیجه آن، میزان سختی شبکه در روز سه‌شنبه با افزایش همراه بوده است.

رشد توان محاسباتی در طی هفته گذشته به علت جهش قیمتی بیت کوین از بازه ۷٬۵۰۰ دلاری به ۹٬۰۰۰ دلار اتفاق افتاده است. این جهش قیمتی طی دو روز و از تاریخ ۲۹ آوریل (۱۰ اردیبهشت) آغاز شد و برای ریگ‌های ماینینگ قدیمی، به نوعی نقش یک ناجی را بازی کرد.

به دنبال کاهش چشم‌گیر و تاریخی ارزش بیت کوین در تاریخ ۱۲ مارس (۲۲ اسفند)، میزان سختی و همچنین توان محاسباتی شبکه با افت ۱۶ درصدی مواجه شد.. اما پس از آن، با توجه به روند صعودی قیمت بیت کوین، رقابت در استخراج مجددا افزایش یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image