07 مه

بر اساس داده‌های برآورد‌شده از سوی یکی از توسعه‌دهندگان مطرح بیت کوین، تعداد کامپیوترهایی که برنامه بیت کوین را اجرا می‌کنند، به پایین‌ترین سطح خود نسبت به تقریباً سه سال گذشته رسیده است.

به گزارش کوین دسک، تعداد کل نودهای بیت کوین (bitcoin nodes) روز دوشنبه به ۴۷,۰۰۰ کاهش یافت؛ سطحی که طبق ارزیابی لوک دش‌جی‌آر (Luke Dashjr)، توسعه‌دهنده برجسته بیت کوین، از سال ۲۰۱۷ به آن نرسیده بودیم. آمار و ارقام این توسعه‌دهنده نشان‌دهنده کاهش ثابت تعداد نودهای بیت کوین از اوج خود در عدد ۲۰۰,۰۰۰ است که در ژانویه ۲۰۱۸ (دی ۹۶) به آن رسیده بود.

تعداد نودهای بیت کوین به پایین‌ترین رقم سه سال اخیر رسید
نمودار تعداد نودهای بیت کوین

کاهش تعداد کل نودهای بیت کوین به این معنی است که افراد کمتری در اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ذخیره رونوشت‌های مربوط به تاریخچه تراکنش‌ها (بلاک چین) شرکت می‌کنند. این کاهش تعداد نودها در حالی رقم اتفاق افتاده که به‌تازگی قیمت و قدرت پردازش استخراج‌کنندگان (هش‌ریت) بیت کوین افزایش یافته است.

شمارش تعداد نودهای بیت کوین به جای داده‌های دقیق، به تخمین وابسته بوده و دیدگاه‌ها بر سر نحوه این انجام این تخمین‌ها گوناگون است. به گفته دش‌جی‌آر، این تخمین بر اساس یک روش بسیار طاقت‌فرسا و اختصاصی انجام شده است که می‌تواند اعتبار داده‌های قبلی را زیر سوال ببرد.

داده‌های بیت‌نودز (Bitnodes)، یکی از بنیادهای شناخته‌شده در زمینه شمارش تعداد نودهای بیت کوین، هم نشان می‌دهد که تعداد نودهای IPv4 بیت کوین در اواسط مارس (اسفند ۹۸) به پایین‌ترین میزان خود طی چند سال گذشته رسیده است. این آمار می‌تواند مهر تأییدی بر داده‌های دش‌جی‌آر باشد. با این حال، داده‌های بیت‌نوذز نشان می‌دهد که از نوامبر سال گذشته میلادی (آبان ۹۸) شاهد افزایش تعداد نودهایی بوده‌ایم که از خدمات تور (onion services) استفاده می‌کردند. با استفاده از این خدمات، ناشناسی در فضای اینترنت تا حد بالایی افزایش می‌یابد و شناسایی محل قرارگیری نودها را دشوار می‌کند.

تعداد نودهای بیت کوین به پایین‌ترین رقم سه سال اخیر رسید
نقشه نودهای بیت کوین منبع: Bitnodes

طبق آمار دش‌جی‌آر، چرخه صعودی قبلی بیت کوین که در اواخر ۲۰۱۷ و اوایل ۲۰۱۸ رخ داد، باعث افزایش شدید تعداد نودهای بیت کوین شد. اما از آوریل ۲۰۱۹ (فروردین ۹۸) تعداد نودها با یک روند ثابت کاهش یافت؛ غلیرغم این‌که در چند مقطع شاهد روندهای نسبتاً صعودی در حرکت قیمت بودیم. روند ناامیدکننده قیمت یا سقوط‌‌های اخیر بازار می‌تواند باعث این شده باشد که بعضی از سرمایه‌گذاران و اجراکنندگان نود، علاقه خود را از دست بدهند و نود خود را خاموش کنند.

جیمسون لوپ (Jameson Lopp)، از فعالان مطرح فضای بیت کوین گفت:

پس از سقوط قیمت، بسیاری از کاربران بیت کوین علاقه خود را از دست دادند و باز کردن کیف پول‌ها یا اجرای نود را متوقف کردند.

لوپ از نودهایی که بی‌توجه به رفتارهای بازار همچنان خود را فعال نگاه می‌دارند، به عنوان «نودهای آخرین پناهگاه» یاد کرد.

همچنین ممکن است افراد بیشتری به فکر خاموش کردن نود بیت کوین خود بیفتند، چون راه‌اندازی این نرم‌افزار بسیار مشکل است. دش‌جی‌آر در این مورد گفت:

با پیشی گرفتن اندازه بلاک‌ها از پیشرفت فناورانه، اجرای یک نود بیت کوین دارد سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود.

فول‌نودها، بیت کوین جدید استخراج نمی‌کنند. به جای آن، آنها رونوشت‌های شخصی از بلاک چین را ذخیره می‌کنند تا با این‌ کار بتوانند از اعتبار دفترکل جهانی بیت کوین محافظت کنند. فول‌نودها همچنین اجازه دارند که تراکنش‌های شبکه را بررسی کنند.

مت کرالو (Matt Corallo)، توسعه‌دهنده بیت کوین در شرکت اسکوئر (Square)، اظهار داشت که کاهش تعداد نودها مشکلی برای شبکه ایجاد نمی‌کند، چون «به ‌اندازه کافی» نود روی شبکه وجود دارد. او توضیح داد:

در نهایت، این عدد خام (تعداد نودها) اهمیتی ندارد. تنها دو چیز مهم است: اول، کاربرانی که تراکنش‌های زیادی با بیت کوین انجام می‌دهند که می‌توانند تراکنش‌ها را با فول‌نودهایشان بررسی کنند. دوم این‌که به اندازه کافی نود وجود دارد که خدمات دریافت زنجیره را برای نودهای جدید انجام دهند.

او افزود:

اما تعریف «کافی»، «خیلی سخت» است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image